European Fencing Confederation (EFC)

Fédération Européenne d’Escrime (CEE)

New officials of EFC/CEE COMEX from 2009 to 2012

 

 

Title

Name

Federation

President

Mr. Frantisek Janda

CZE

Secretary General

Mr. Max W.F. Geuter

GER

Treasurer

 Mr. Jacek Bierkowski

POL

Vice President

 Mr. Stanislav Pozdniakov

RUS

Member

Mr. Giuseppe Cafiero

ITA

Member

Mr. Nikolay Mateev

ISL

Member

 Mr. Krisztián Kulcsár

HUN

Member

 Mrs. Marja-Liisa Someroja

FIN

Member

 Mr. Pierre Thullberg

SWE

Member

 Mr. Octavian Zidaru

ROU

    

List of members of Commissions

(In alphabetical order)

 

      1. Competition Commission

Title

Name

Federation

Chairman

Mr. Pierre Thullberg

SWE

Members

Mr. Raniero Bernardini

ITA

 Mr. Henri Jansen

BEL

 Mr. Dimitar Stoyanov

BUL

 Mrs. Mavis Thornton

GBR

 Mr. Evgeny Tsoukhlo

RUS

 Mr. Ryszard Sobczak (Res.)

POL

 

 

      2. Veterans Commission

Title

Name

Federation

Chairman

Mr. Max W.F. Geuter

GER

Members

Mr. Alexander Kapustin

RUS

 Mr. Oscar Kardolus

NED

 Mr. Benoit Pincemaille

FRA

 Mr. David Sweeney

GBR

 Mrs. Kerstin Warvsten

SWE

 Mr. Jan Bade (Res.)

FIN

 

 

 

      3. Promotion/Marketing Commission

Title

Name

Federation

Chairman

Mr. Frantisek Janda

CZE

Members

Mrs. Erika Aze

LAT

 Mrs. Olga Cygan

POL

 Mr. Kimmo Pentikäinen

FIN

 Mrs. Katarina Raczova

SVK

 Mrs. Olena Shevchuk

UKR

 

 

 

  4. Referees Commission

Title

Name

Federation

Chairman

Mr. Stanislav Pozdniakov

RUS

 Members

Mr. Marius Florea

ROU

 Mr. Bruno Gaby

FRA

 Mr. Vadim Guttsayt

UKR

 Mr. Michael Morys

POL

 Mr. Mindaugas Palcinskas

LTU

 Mr. Björn Lindholm (Res.)

SWE

 

 

 

          

      5. Training/Fencing Masters Commission

Title

Name

Federation

Chairman

Mr. Octavian Zidaru

ROU

 Members

Mr. Dario Chiado

ITA

 Mr. Hussein Ismailov

RUS

 Mr. Petru Kuki

ROU

 Mr. Albin Sirven

FRA

 Mr. Walter Steegmüller

GER

 Mr. László Szepeschy (Res.)

HUN

 

 

 

      6. SEMI Commission

Title

Name

Federation

Chairman

Mr. Jacek Bierkowski

POL

Members

Mr. Gudjon Gestsson

ISL

 Mr. Peter Huggins

GBR

 Mr. Semion Rikhtman

RUS

 Mr. Pascal Tesch

LUX

 Mr. Giandomenico Varallo

ITA

 

 

 

      7. Athletes Commission

Title

Name

Federation

Chairman

Mr. Krisztián Kulcsár

HUN

Members

Mr. Andrea Aquili

ITA

 Mr. Richard Kruse

GBR

 Mr. Boris Sanson

FRA

 Mrs. Anja Schache

GER

 Mrs. Cristina Stahl

ROU

 Mr. Dmytro Karyuchenko (Res.)

UKR

 

 

    

 

      8. Wheelchair/Handicapped Commission

Title

Name

Federation

Chairman

Mr. Nikolay Mateev

ISL

Members

Mrs. Elena Belkina

RUS

 Mrs. Margit Budde

GER

 Mr. Robert Citerne

FRA

 Mr. Fabio Giovannini

ITA

 Mr. Pál Szekeres

HUN

 Mr. Armand Lemal

LUX

 

 

 

      9. Medical Commission

Title

Name

Federation

Chairman

Mr. Giuseppe Cafiero

ITA

Members

Mrs. Catherine Defoligny

FRA

 Mr. Antonio Fiore

ITA

 Mr. Jürgen Hehn

GER

 Mr. Jenö Kamuti

HUN

 Mr. Rolf Skuncke

SWE

 

 Mrs. Aise Baturalp (Res.)

TUR

     

      10. Women and Sports Commission (Comm. Facultative)

Title

Name

Federation

Chairwoman

Mrs. Marja-Liisa Someroja

FIN

Members

Mrs. Francesca Bortolozzi

ITA

 Mrs. Barbara Csar

AUT

 Mrs. Özden Ezinler

TUR

 Mr. Nuala McGarrity

IRL

 Mrs. Ana Popovcic

CRO

 

 Mrs. Christina Belmaure (Res.)

FRA

 

 

 

as per 31.10.2009

 

NEW COMEX 2009 etc.